Viete, že...

Kamenné a sklenené mozaiky

 Viete, že najstaršia známa mozaika na svete je tzv. kužeľová mozaika, ktorá vznikla v Mezopotámii viac ako pred 4 000 rokmi?

čítať celý článok

Obklady na dom

Viete že, prvé ľudské príbytky siahajú až do najstaršieho praveku? Neboli to domy, ktoré si praveký človek zhotovoval, len pasívne prijímal to, čo mu príroda poskytovala: kamenné previsy alebo jaskyne. Aj keď kameň dôkladne poznal, ako stavebný materiál ho nevyužíval. Prvé domy si začal stavať až vtedy, keď ho k tomu donútili okolnosti. Nebola to snaha chrániť seba pred prírodnými živlami, ale nutnosť chrániť a strážiť pred zvieratami plodiny, ktoré začal pestovať. Začali vznikať prvé prístrešky, domy, neskôr dediny, ktoré sa menili na mestá. Obklady na domy ako estetický zámer začali vznikať ako požiadavka kultu a hromadenie bohatstva vládnucej skupiny. Malé svätyne sa postupne menili na veľkolepé chrámy – príbytky bohov, domy vladárov na paláce. S rozvíjaním jednotlivých druhov umení rástla stále viac a viac potreba uspokojovať estetické potreby ľudí, ich túžbu po kráse. Súčasťou tohto procesu boli aj prvé obklady domov slúžiace výlučne estetickému zámeru.(4)

 

čítať celý článok

Sadrovec alebo pozor na sadrových trpaslíkov

 Viete, že sadrovec je jediná prírodná látka, z ktorej keď zahriatím odstránime viazanú vodu a potom ju kedykoľvek neskôr opäť pridáme, vráti sa do svojej pôvodnej formy?

čítať celý článok

Pieskovec alebo pozor na čeriny

 Viete, že vo väčšine jazykov je názov tejto horniny odvodený od jej hlavnej zložky – piesku, a že ako prvý tento termín zaviedol v roku 1833 Sir CH. Lyell - súčasník, menovec a zároveň veľký Darwinov obdivovateľ, ktorý povzbudil neskôr svetoznámeho prírodovedca, aby uverejnil výňatky z jeho rukopisov o pôvode druhov?

čítať celý článok

Vápenec alebo pozor na pseudoškrapy

 Viete, že vápenec patrí medzi najrozšírenejšiu a svojimi rôznymi štruktúrami aj najrozmanitejšiu horninu na svete?

čítať celý článok

Pálená tehla

 Až do roku 1879 sa hlina správnej kvality získavala iba ručnými lopatami. Až po tomto roku prišli parné lopaty, ktoré uľahčili ťažbu hliny. Tá sa ťažila na jeseň, aby počas zimy premrzla, čím zmäkla a zbavila sa oxidov.

čítať celý článok

Unikátne kamene

V prírode sa vyskytuje mnoho zaujímavých úkazov, ktoré sa spájajú práve s kameňmi. Za všetky stačí uviesť len zopár prípadov, ktoré vo Vás možno vyvolajú zvedavosť a pomôžu vidieť kameň aj v inom svetle. 

čítať celý článok

Kameň – zaujímavosti

 Keď sa prechádzate po vonku, veľa krát si ani nevšimnete, že pri chodníku leží kameň. Možno je to nudná okolnosť, dúfam však, že po prečítaní tohto článku sa na kus skaly pri ceste pozriete inak.

čítať celý článok

Tehla – zaujímavosti

Najvyššia budova, ktorú môžeme postaviť z tehly by dosahovala asi 18 poschodí, pri väčšom počte poschodí sa už tehly pod vlastnou váhou rozpadajú (kvôli tomu, že držia celú váhu vyšších poschodí). 

čítať celý článok